Trenerze! Uczyć się na błędach, czy uczyć się aby ich uniknąć?

Ten wpis nie będzie pseudonaukową rozprawą o tym jaki powinien być trener, co powinno go charakteryzować i dlaczego każdy dąży świadomie lub bezwiednie do gloryfikacji własnego “ja”.

Dlaczego?

Ponieważ trener jest przede wszystkim człowiekiem, który popełnia błędy!

No właśnie… błędy. Poszukując charakterystyki tego hasła napotkałem na cytat irlandzkiego poety, Oskara Wilde’a: “Doświadczenie – nazwa jaką na­daje­my naszym błędom.”

Ten krótki fragment zmobilizował mnie do zadania zasadniczego pytania: Powinniśmy uczyć się na błędach, czy aby ich uniknąć?

Oto przykład: młody i ambitny trener, który pracuje trzeci rok w zawodzie otrzymuje własny zespół. Załóżmy, że jest bardzo pewny siebie, więc sytuacja, w której się znajduje wywołuje u niego raczej eustres niż panikę i dystres. Przed sezonem siada do wszystkich zgromadzonych danych i tworzy… ciągle tworzy. Po prawie dwóch miesiącach planowania i analizowania szans, zagrożeń oraz mocnych i słabych stron (tak, to jest analiza SWOT) swojego projektu dochodzi do wniosku, że jest gotowy – jak się domyślacie – nie jest.

Teoria to nie praktyka, praca z ludźmi to nie praca z liczbami. Jak się domyśleliście tym trenerem byłem ja a pisze to tylko po to, żeby kolejny młody trener uczył się aby uniknąć błędów a nie zdobywał doświadczenie poprzez ich powielanie.

Nie bójcie się pytać, zacznijcie słuchać – ja wciąż się tego uczę, ale gwarantuję wam, że każdy starszy, czy młodszy trener lub rodzic może przekazać nam ogromny bagaż doświadczeń i spostrzeżeń.

Jak widzicie ten wpis jest jedynie dygresją do pracy jaką wykonuję. Funkcja trenera cały czas kojarzy mi się z zawodem lekarza, zachowując oczywiście odpowiednie proporcje.

W obu przypadkach łatwiej popełnić błędy niż ich uniknąć – proces pomnażania zdobytej wiedzy jest powodem do dumy a nie ujmą dla uczącego się.

 

Chcesz porozmawiać na ten temat? Może znasz jakieś ciekawe przykłady odnoszące się do problematyki mojej dygresji?

Skontaktuj się ze mną! Serdecznie zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *