Perfekcyjny mechanizm, czyli czym właściwie się zajmuje…

W związku z narastającą ilością pytań odnoszących się do mojej pracy naukowej postanowiłem w kilku (nastu?/dziesięciu?) zdaniach opowiedzieć czym tak naprawdę jest biomechanika i dlaczego trener Michał tak bardzo czepia się tych dzieciaków 😀 – poważnie – czasami wzrok moich zawodników przyjmuje formę pytającą – czemu to jest takie trudne?

Biomechanicy traktują ciało ludzkie jak maszynę – każde sprzężone działanie lub pojedynczy ruch prowadzi do uzyskania celu, który teoretycznie może być niezwykle prosty do wykonania. Przykładem tego może być wyskok w trzech konfiguracjach: z rękoma przy ciele, z silnym i odpowiednio sprzężonym czasowo zamachem rąk w miejscu oraz z naskokiem. W każdym z tych trzech przypadków analiza dotyczyć będzie przede wszystkim biorących udział w ruchu narządów oraz tkanek.

Brzmi strasznie?

Pewnie tak, ale w rzeczywistości jest to próba przedstawienia w jak najprostszy sposób tego jak działa narząd ruchu. Analizujemy mechanizm ruchu, który został niejako scharakteryzowany już w czasach starożytnych (zabijcie jak się mylę – chyba Arystoteles zauważył, że schematy niektórych ruchów człowieka są zbliżone do ówczesnych maszyn).

Czy to nie jest proste? 😀

Przecież już sama definicja, w której pojęcie mechanizm wytłumaczone jest w prosty i przejrzysty sposób (zbiór współpracujących ze sobą elementów, wykonujących przy tym określone zadanie) pokazuje nam, że dział mojej pracy naukowej jest banałem odzianym w prostotę.

W rzeczywistości charakterystyka zmian biomechanicznych nie jest tylko trudno brzmiącym tytułem kilku moich wystąpień – musimy pamiętać, że człowiek nie ma zaprogramowanych 10 ruchów, które będą w zapętlony sposób powtarzane przy wykorzystaniu pracy mózgu. Analiza jego ruchu wymaga często specjalistycznego sprzętu.

Inaczej ma się sprawa na treningach. Na nich w celu poprawy rezultatów uzyskiwanych podczas działań boiskowych skupiamy się korekcji lub udoskonalaniu schematów ruchowych – każdy zdrowy człowiek posiada jakiś talent ruchowy – czasem jednak ciężko go odkryć. Zadaniem biomechaników jest znalezienie błędu w mechanizmie działań ruchowych podejmowanych przez obserwowanego zawodnika.

Biomechanika ma jednak ograniczenia – zawodnik z wyraźną wadą postawy, który ma zauważalnie zmniejszone zakresy ruchów w poszczególnych stawach nie będzie w stanie prawidłowo wykonać wybranych schematów ruchowych.

Podsumowując – w piłce nożnej często stawiamy na estetykę, na zabawę, na uśmiech – ma to sens gdy używamy form animacji podczas treningu maluchów, ale gdy chcemy naprawdę osiągnąć szczyt w sporcie to musimy pamiętać – trening to pot, łzy i ciężka praca – to nie tylko zajęcia klubowe – to przed wszystkim praca z samym sobą i dla siebie.

Kochani Rodzice – zacznijcie wysyłać swoje dzieci na korekcję wad postawy w wieku kilku a nie kilkunastu lat – nie są to najprzyjemniejsze zajęcia, ale gwarantuje, że kiedyś dzieciaki Wam podziękują 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *